Czas na kolejną aktualizację najlepszego warhammerowego miejsca w sieci – tak, chodzi o pafhammera! A przed Wami kolejna porcja ksiąg ze Starego Świata.
Konkretnie będzie to druga część woluminów zawierających wiedzę o potworach. Zostało mi jeszcze kilka pomysłów, więc postanowiłem się nimi z Wami podzielić. Niech się nie marnują.
Zatem zapraszam do lektury i rzecz jasna zachęcam do komentowania. A jak znajdziecie chwilę, to zapraszam również na forum.
Buch der grünenpelzen, Lorenz Złoty z Altdorfu – drukowane w Nuln A.S. 2376; str. 59, ryc., mapa; reikspel.
Księga ta, autorstwa czarodzieja ze złotego kolegium, jest wyciągiem z Grob-Kron opatrzonym komentarzem Lorenza. Została spisana w czasie jego pobytu w Zhufbarze, gdy pomagał tamtejszym wojownikom podziemnym. Czarodziej doznał zaszczytu zapoznania się z zhufbarskim egzemplarzem Grob-Kron i otrzymał pozwolenie na opublikowanie swoich notatek. Dodatkowym atutem tej książki jest załączona mapa, na której rozrysowane są tereny plemion zielonoskórych wraz z ich charakterystykami. Wiedza to może już nie jest aktualna na dzień dzisiejszy. Buch der grünenpelzen jest obecnie filarem imperialnym wiedzy na temat goblinoidów.
- Dostępność: przeciętna.
- Umiejętności: wiedza o potworach (zielonoskórzy).
- Czary: brak.
- Cena: 45 zk.
- Waga: 25.
Unterirdischen Reich, Rupert Lügner z Nuln – drukowane w Nuln A.S. 2468; str. 78, ryc.; reikspel.
Księga spalonego w 2471 roku K.I. na stosie przez sigmarycką inkwizycję uczonego. Jego traktat trafił na Indeks Ksiąg Zakazanych. W Unterirdischen Reich opisana jest rasa szczuroludzi, którą Rupert wydzielił od zwierzoludzi i która według niego zamieszkuje rozległo królestwo pod cały Starym Światem. Jeden z rozdziałów zawiera nawet szczegóły anatomii tych potworów oraz podział ich społeczności, która według autora dzieli się na klany. Ostatnia część dzieła to opis metod korumpowanie ludzi przez szczuroludzi, w tym rzucenie oskarżeń na niektóre z osobistości Nuln. Pewnie dlatego Rupert został postawiony przed oblicze Inkwizycji i oskarżony o czarnoksięstwo.
- Dostępność: znikoma.
- Umiejętności: wiedza o potworach (szczuroludzie).
- Czary: brak.
- Cena: 75 zk.
- Waga: 35.
De genus monstris, Ignacio z Bilbali – drukowane w Altdorfie A.S. 2489; str. 48; klasyczny.
Traktat O rodzaju potworzym został napisany przez znanego estalijskiego kapłana Vereny przeszło 300 lat temu i w wielu bibliotekach można go spotkać w postaci rękopisu. Jednak najbardziej rozpowszechnione jest pierwsze (i jak dotąd jedyne) wydanie z 2489 roku K.I. Dzieło Ignacego to naukowy majstersztyk podejmujący tematykę podziału potworów. Jest on filarem wiedzy dla wszystkich uczonych zajmujących się tematyką bestii i potworów. Nawet pisma przyjmujące inny podział zawierają odniesienie do tego traktatu, który przez większość mędrców został przyjęty.
- Dostępność: przeciętna.
- Umiejętności: wiedza o potworach (ogólna).
- Czary: brak.
- Cena: 40 zk.
- Waga: 30.
Magia potworów, Reinwald Grau z Ostermarku – drukowane w Wolfenburgu A.S. 2508; str. 73; klasyczny.
To jeden z nowszych traktatów w tematyce potworów autorstwa wędrownego maga. Jego dzieło podejmuje tematykę natury magii wykorzystywanej przez różne potwory. W swoim podziale odwołuje się do klasyfikacji Ignaciego z Bilbali. W pewnym sensie jest to uzupełnienie De genus monstris o kwestie wichrów magii powiązaną z naturą potworów. Książka Reinwalda cieszy się ogromną popularnością i jest żywo komentowana przez wielu uczonych i czarodziejów.
- Dostępność: przeciętna.
- Umiejętności: wiedza o potworach (ogólna), dodatkowo po przeczytaniu książki zakończonym udanym testem Int czarodziej może otrzymać modyfikator +10 do rozpraszania czarów szamanów zielonoskórych i zwierzoludzi.
- Czary: brak.
- Cena: 35 zk.
- Waga: 35.
Cesarski bestiariusz, drukowane w Altdorfie A.S. 2511; 100 str., il., mapa; reikspel.
Jest to podarek od imperialnych mistrzów drukarstwa dla cesarza Karla Franza. To przepięknie wydany bestiariusz, w twardej skórzanej oprawie ze złotymi guzami i napisami. W środku znajdują się przepiękne iluminacje najlepszych malarzy. Opisane są w nim głównie potwory godne władcy – jednorożce, smoki, gryfy. Mniej miejsca poświęconego jest bardziej pospolitym kreaturom. Księgę te wydano tylko w nakładzie 100 egzemplarzy i szybko stała się ozdobą wielu bibliotek.
- Dostępność: znikoma.
- Umiejętności: brak.
- Czary: brak.
- Cena: 150 zk.
- Waga: 70.
Die Groß Drakenbuch, Wolmar von Golddrache – A.S. 2407; 108 str., il.; reikspel.
Jest to dzieło życia potomka smokobójcy, który tym traktatem chciał oddać hołd swojemu przodkowi. Manuskrypt ten jest wynikiem badań przeprowadzonych przez Wolmara i zawiera historię smoków Starego Świata. Von Golddrache wydał fortunę zdobywając księgi i informacje od krasnoludów i elfów na temat tych potężnych bestii. Do zilustrowania swego dzieła wynajął elfickiego artystę, Fil-huir-Mor`a Yewfinger, który wykonał portrety smoków do wszystkich 50 rękopisów. Manuskrypty zostały wykonane w skryptoriach kultu Vereny.
- Dostępność: znikoma.
- Umiejętności: wiedza o potworach (smoki).
- Czary: brak.
- Cena: 200 zk.
- Waga: 65.
Bo każda prawdziwa fanowska strona musi mieć pochodnię!